Fyzikálna terapia, rehabilitácia
Obsah článku
- Fyzikálna terapia,
rehabilitácia - Čo vykonáva fyzioterapeut
- Akého odborníka vyhľadať?
- Manažment bolesti
- Účinnosť elektroterapie
- Cvičenie v rehabilitácii
- Manuálna terapia
- Edukácia
- Špecializovaná terapia
- Kryoterapia, chlad a ľad
- Teploliečba
- Hydroterapia
- Ultrazvuk
- Elektroliečba 2
- Rázová vlna
- Návšteva rehabilitácie
- Kedy môže rehabilitácia pomôcť?
- Detská rehabilitácia
Fyzikálna terapia, rehabilitácia – kedy môže rehabilitácia pomôcť?
Rehabilitácia a vyliečenie zranenia
Fyzikálna terapia (rehabilitácia) vám môže pomôcť vyliečiť sa z úrazu a vyhnúť sa budúcim zraneniam. Dokáže znížiť bolesť v mäkkých tkanivách (svaly, šľachy a väzivo), zlepšiť ohybnosť a funkciu a zlepšiť svalovú silu. Váš rehabilitačný lekár posúdi akým spôsobom vykonávate svoje aktivity a navrhne vám ako sa vyvarovať ďalším zraneniam. Nasledujú príklady zranení, pri ktorých predstavuje fyzikálna terapia (a vôbec rehabilitácia) veľkú pomoc:
- Plantárna fasciitída
- Bolesť chrbta
- Natrhnutý / roztrhnutý meniskus
Fyzikálna terapia, rehabilitácia a chronické stavy
Fyzikálna terapia, rehabilitácia nie je vhodná iba po úrazoch a zraneniach, ale dokáže vám uľahčiť život aj pri chronických, dlhotrvajúcich ťažkostiach a stavoch. Váš rehabilitačný lekár vám po vyšetrení v spolupráci s vami zostaví liečebný plán zahŕňajúci edukáciu, zlepšenie rozsahu pohybu, cvičenia zamerané na posilňovanie, vytrvalosť a iné činnosti tak, aby vyhovoval vašim potrebám. Tu sú príklady niektorých chronických ochorení, u ktorých rehabilitácia môže významne pomôcť:
- Spinálna stenóza
- Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
- Reumatoidná artritída
- Parkinsonova choroba
- Ochorenie temporomandibulárneho kĺbu
- Roztrúsená skleróza mozgomiechová (sclerosis multiplex)
- Vertigo
Fyzikálna terapia, rehabilitácia a ochorenia vyžadujúce tímový prístup
Niektoré ochorenia zasahujú niekoľko orgánových systémov a vedú k značným zdravotným postihnutiam. Tieto ochorenia ako napríklad porážka (mozgová príhoda), poranenia mozgu, úrazy miechy a hlavne kardiopulmonálne (srdce a pľúca) problémy vyžadujú zvyčajne úsilie celého tímu zdravotníkov. Tím môže pozostávať z lekárov, zdravotných sestier, fyzioterapeutov, ergoterapeutov, logopédov, psychológov, sociálnych pracovníkov a iných. Rehabilitační lekári a fyzioterapeuti sú dôležitou súčasťou tohto tímu, pretože riešia otázky rozsahu pohybu, sily, vytrvalosti, mobility (chôdza, chôdza po schodoch a zo schodov, vstávanie a líhanie z/do postele alebo vstávanie a sadanie z/do kresla) a bezpečnosti. Rehabilitačný lekár vám pomôže zabezpečiť protetické pomôcky, ktoré potrebujete ako napríklad chodúľku alebo invalidný vozík a uistí sa, či ich používate zodpovedajúcim spôsobom. Nižšie sú uvedené príklady niektorých ochorení, ktorých riešenie vyžaduje tímový prístup:
- Rehabilitácia srdcových ochorení
- Rehabilitácia po mozgovej príhode