Fyzikálna terapia, rehabilitácia
Obsah článku
- Fyzikálna terapia,
rehabilitácia - Čo vykonáva fyzioterapeut
- Akého odborníka vyhľadať?
- Manažment bolesti
- Účinnosť elektroterapie
- Cvičenie v rehabilitácii
- Manuálna terapia
- Edukácia
- Špecializovaná terapia
- Kryoterapia, chlad a ľad
- Teploliečba
- Hydroterapia
- Ultrazvuk
- Elektroliečba 2
- Rázová vlna
- Návšteva rehabilitácie
- Kedy môže rehabilitácia pomôcť?
- Detská rehabilitácia
Čo vykonáva fyzioterapeut?
Po vyšetrení rehabilitačným lekárom (=odborník pre fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu – FBLR) vám tento stanoví diagnózu a určí liečebný plán vhodný pre vyriešenie vášho problému. V závislosti od problému vám potom fyzioterapeut pomôže zlepšiť vašu ohybnosť, silu, výdrž, koordináciu a/alebo rovnováhu.
Prvoradým cieľom fyzioterapeutickej liečby bude uľaviť vám od bolesti a opuchu. Následne bude liečba pokračovať s cieľom zvýšiť vašu ohybnosť, silu a výdrž.
Liečba väčšinou zahŕňa cvičenie, ktorého súčasťou je strečing, posilňovanie hlbokého stabilizačného systému, kondičné cvičenie a chôdza. Fyzioterapeut vám zostaví cvičebný program, ktorý môžete potom cvičiť aj doma.
V liečbe sa využíva taktiež manuálna terapia, edukácia a fyzikálne liečebné procedúry ako termoterapia, fototerapia, kryoterapia, balneoterapia, ultrazvuk, elektroterapia a mechanoterapia.
Liečba, najmä na začiatku, môže spôsobiť miernu bolestivosť alebo opuchy. Táto reakcia je úplne normálna a často sa vyskytuje v 1., 7. a 21. deň liečby. V prípade, že by vás tieto ťažkosti znepokojovali, poraďte sa s vašim fyziatrom (= rehabilitačný lekár, = lekár pre fyziatriu balneológiu a liečebnú rehabilitáciu).