Hľadať
starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou -

Hlboký stabilizačný systém – rehabilitačné cvičenia

Posilnenie hlbokého stabilizačného systému

Fitness: Posilnenie hlbokého stabilizačného systému, Ruptúra menisku: Rehabilitačné cvičenia, Skléroza multiplex: Rehabilitačné programy, Vertigo: Balančné cvičenia

Každý náš pohyb závisí od svalovej aktivity, niektoré svalové skupiny udržiavajú postoj a iné vykonávajú samotný pohyb. Stabilizácia hlbokého svalového systému je všeobecným pojmom, ktorý popisuje ako svaly trupu udržiavajú stabilitu chrbtice a nášho tela. Správne zapájanie tohto systému nám pomáha udržiavať pri pohybe rovnováhu.

Ak máte svaly hlbokého stabilizačného systému dostatočne silné a kontrahujú sa v správnom čase, tak:

  • Máte správne držanie tela.
  • Vynakladáte minimálnu energiu na udržanie rovnováhy.
  • Vaše pohyby sú efektívnejšie a silnejšie.
  • Je nižšia pravdepodobnosť, že utrpíte úraz.

Správna činnosť hlbokého stabilizačného systému je devízou každého človeka od starších ľudí až po profesionálnych atlétov. Cvičenia na posilnenie hlbokého stabilizačného systému môžu byť súčasťou každého cvičenia flexibility, každého silového cvičenia a aeróbneho tréningu.

Posilňovanie hlbokého stabilizačného systému môže byť užitočné v prípadoch, ktoré sú popísané v nasledujúcich témach:

Čo zahŕňa pojem hlboký stabilizačný systém?

  • Chrbtica samotná pozostáva z jednotlivých stavcov umiestnených nad sebou, medzi ktorými sa nachádzajú platničky. Jadro každej platničky ma textúru podobnú syru a je obklopené pevným fibróznym prstencom. Pre zaistenie väčšej stability chrbtice sú stavce navzájom poprepájané mäkkými tkanivami ako napr. chrupavkami a ligamentami (väzmi). Taktiež sú vzájomne poprepájané svalmi. Ak sú tieto svaly dostatočne silné a plne funkčné, máte dobrý základ pre absorbovanie nárazov spôsobených pohybmi. Pozrite aj: VYSKOČENÁ PLATNIČKA.
  • Hlavnými svalmi hlbokého stabilizačného systému sú hlboko uložené svaly ako priečny brušný sval, multifidus a svaly panvového dna. Priečny brušný sval pôsobí ako korzet okolo nášho brucha. Multifidus je sval ležiaci pozdĺž chrbtice a to od krku až k panve a svojimi krátkymi vláknami pripája jeden stavec chrbtice k druhému. Svaly panvového dna si najlepšie uvedomíme, ak sa snažíme prerušiť močenie.
  • Na správnej činnosti hlbokého stabilizačného systému sa podieľajú aj ďalšie svaly umiestnené bližšie k povrchu tela, ktoré napomáhajú a podporujú pohyb. Ide o svaly chrbta, svaly v okolí panvy a bedier – abduktory a adduktory bedrových kĺbov, šikmý sval brucha, najväčší sedací sval a najširší sval chrbta.
  • Posilňovanie hlbokého stabilizačného systému vedie k posilneniu svalov telesného jadra a pomáha človeku naučiť sa ako používať hlboké svalstvo ešte pred začiatkom pohybu. Posilňovanie je zamerané na stabilitu, dýchanie a hladký koordinovaný pohyb.

Stránky: 1 2 3 4